Niestawienie się do pracy po długich zwolnieniach lekarskich – jak rozwiązać umowę o pracę

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 13 marca 2024
Pytanie:

Pracownica została zatrudniona 2 listopada 2022 r. Pierwsze zwolnienie lekarskie dostarczyła od 13 stycznia 2023 r. na pojedyncze dni z przerwami. W międzyczasie wzięła urlop wypoczynkowy na 6 dni. Kolejne już długie ZUS ZLA od 6 czerwca 2023 r., następnie zasiłek rehabilitacyjny od 5 grudnia 2023 r. do 15 marca 2024 r. (piątek). Pracownica nie stawiła się w pracy po tym dniu, do dzisiaj. Czy pracodawca może z dniem 18 marca 2024 r. (poniedziałek) wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Pracownica urodziła się 4 maja 1963 r. Czy pracownicy należy się odprawa emerytalna? Czy jeżeli pracodawca nie przekazał skierowania na badania lekarskie kontrolne przed upływem zasiłku rehabilitacyjnego (z odpowiednim wyprzedzeniem), to czy ponosi odpowiedzialność? Czy okres tej nieobecności może zostać pokryty urlopem wypoczynkowym?

Odpowiedź:

Można rozważyć rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, bez winy pracownicy albo z winy pracownicy. Inną możliwością jest rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • W jakim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia
  • Jaka odprawa przysługuje przy zwolnieniu pracownika

Przeczytaj także:

Pracownik na świadczeniu rehabilitacyjnym – jak rozwiązać umowę o pracę

Obejrzyj wideoporadę;

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej choroby pracownika – porada video

W jakim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia

Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Zatem w ww. trybie można było rozwiązać umowę o pracę z pracownicą już po upływie 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Obecnie pracodawca nie ma informacji, czy pracownicy przyznano świadczenie rehabilitacyjne na kolejny okres oraz z jakiego powodu pracownica nie stawiła się w pracy. Należałoby zatem podjąć próbę wyjaśnienia tej sprawy. Jeżeli pracownica nadal jest nieobecna w pracy z powodu choroby, to można z nią rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy. Uwaga: nie będzie to rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, lecz bez wypowiedzenia.

Jeżeli pracownica jest nieobecna w pracy z innych, nieusprawiedliwionych przyczyn, to można rozważyć rozwiązanie z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia z jej winy, w trybie art. 52 Kodeksu pracy, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Polegałoby to na niewykonywaniu przez nią obowiązku świadczenia pracy. uwaga: to również nie będzie wypowiedzenie umowy o pracę, lecz rozwiązanie jej bez wypowiedzenia.

Inną możliwością jest rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Dniem rozwiązania umowy o pracę będzie dzień doręczenia pracownicy oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy, a w przypadku porozumienia stron – dzień wskazany w tym porozumieniu.

Jaka odprawa przysługuje przy zwolnieniu pracownika

Zgodnie z art. 921 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. W związku z powyższym pracownicy trzeba będzie wypłacić odprawę emerytalną lub rentową tylko wtedy, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpi w związku z jej przejściem na emeryturę lub rentę. Z treści pytania nie wynika, czy intencją pracownicy jest przejście na emeryturę lub czy ubiega się o rentę.

Poradyplace.pl przypominają: sam brak skierowania pracownika na badania kontrolne nie jest naruszeniem prawa. Nieprawidłowością byłoby natomiast dopuszczenie pracownika do pracy przed wykonaniem badań kontrolnych (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Okres nieobecności pracownika w bieżącym miesiącu (marcu) może zostać za zgodą obu stron stosunku pracy pokryty urlopem wypoczynkowym (art. 163 i nast. Kodeksu pracy).

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy za 2023 rok