dzieci poniżej 8. roku życia Kodeks pracy

dzieci poniżej 8. roku życia Kodeks pracy

Kodeks pracy 2023: sprawdź nowe przywileje dla rodziców dzieci do 8. roku życia

Nowelizowany art. 178 § 2 Kodeksu pracy przewiduje, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia nie wolno obecnie bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Przeczytaj o innych, nowych rozwiązaniach dla pracowników rodziców, którzy wychowują dziecko w wieku do 8. roku życia. Skorzystaj z praktycznych porad eksperta portalu poradyplace.pl.

Nowelizowany art. 178 § 2 Kodeksu pracy przewiduje, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia obecnie nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Pracownik będzie mógł korzystać z tego uprawnienia do 8. urodzin dziecka. W dniu urodzin dziecka to uprawnienie nie będzie mu już przysługiwać. Zgodnie bowiem z art. 112 Kodeksu cywilnego (do którego należy odwołać się poprzez art. 300 Kodeksu pracy), termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Z uprawnienia do odmowy pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy lub delegowania poza stałe miejsce pracy nie mogą w tym samym czasie korzystać obje pracownicy – rodzice i nowelizacja przepisów nic w tej kwestii nie zmieni. Zgodnie bowiem z art. 1891 Kodeksu pracy, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1867 § 1 i art. 188 Kodeksu pracy może korzystać jedno z nich. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownicy – rodzice są zatrudnieni u tego samego, czy u różnych pracodawców (jakkolwiek w przypadku, gdy są zatrudnieni u różnych pracodawców – pracodawcy nie mają narzędzi do weryfikacji, czy faktycznie pracownicy przestrzegają tego zakazu).