Kodeks pracy 2023: sprawdź nowe przywileje dla rodziców dzieci do 8. roku życia

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 25 lutego 2024
dzieci poniżej 8. roku życia Kodeks pracy

Nowelizowany art. 178 § 2 Kodeksu pracy przewiduje, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia nie wolno obecnie bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Przeczytaj o innych, nowych rozwiązaniach dla pracowników rodziców, którzy wychowują dziecko w wieku do 8. roku życia. Skorzystaj z praktycznych porad eksperta portalu poradyplace.pl.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Jak w praktyce wygląda prawo do odmowy pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz wyjazdu służbowego
  • Jak w praktyce wygląda prawo do elastycznej organizacji pracy
  • Co uważa się za elastyczną organizację pracy

Obejrzyj porady wideo:

Zwolnienie z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych – jak wypełnić wniosek

Jak przyznawać świadczenia socjalne z ZFŚS – czy każdemu po równo

Nowelizowany art. 178 § 2 Kodeksu pracy przewiduje, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia obecnie nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Pracownik będzie mógł korzystać z tego uprawnienia do 8. urodzin dziecka. W dniu urodzin dziecka to uprawnienie nie będzie mu już przysługiwać. Zgodnie bowiem z art. 112 Kodeksu cywilnego (do którego należy odwołać się poprzez art. 300 Kodeksu pracy), termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Z uprawnienia do odmowy pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy lub delegowania poza stałe miejsce pracy nie mogą w tym samym czasie korzystać obje pracownicy – rodzice i nowelizacja przepisów nic w tej kwestii nie zmieni. Zgodnie bowiem z art. 1891 Kodeksu pracy, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1867 § 1 i art. 188 Kodeksu pracy może korzystać jedno z nich. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownicy – rodzice są zatrudnieni u tego samego, czy u różnych pracodawców (jakkolwiek w przypadku, gdy są zatrudnieni u różnych pracodawców – pracodawcy nie mają narzędzi do weryfikacji, czy faktycznie pracownicy przestrzegają tego zakazu).

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Poznaj pełne możliwości portalu!

Testuj Portal poradyplace.pl
przez 14 dni!

Przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie wynagrodzeń w aspekcie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i podatków.

Na Portalu poradyplace.pl znajdziesz:

  • odpowiedzi na pytania nadesłane do redakcji
  • bieżące zmiany w prawie i wyjaśnienia powstałych w związku z nimi problemami
  • projekty ważnych aktów prawnych z zakresu wynagrodzeń
  • wskazówki dotyczące naliczania ZUS, wynagrodzeń i podatków w płacach
  • aktualne wskaźniki i stawki
  • najnowsze orzecznictwo i wyjaśnienia urzędów
  • porady video, e-booki, kalkulatory
Uzyskaj dostęp »

Jeśli posiadasz konto
Zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy za 2023 rok